Twoja wyszukiwarka

środa, 22 stycznia 2014

Celiakia - alergia na gluten

Celiakia
Likwidowanie alergii na gluten
Celiakia jest silną i przewlekłą alergią pokarmową na gliadynę, która jest składnikiem glutenu tj. białka 4 gatunków zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa). Medycyna akademicka nazywa celiakię nietolerancją glutenu, ale w diagnostyce biofizykalnej rozróżnienie alergii i nietolerancji jest dość płynne. Choroba doprowadza do uszkodzenia błony śluzowej jelit oraz spłaszczenia kosmków jelitowych. Choroba jest dość dobrze zbadana i osoby zdiagnozowane wiedzą jaką stosować dietę zamienną, aby żyć w miarę normalnie. Pokarmy bezglutenowe są powszechnie dostępne.

Dom alergika powinien być czysty??

Pytanie może retoryczne, ale jakże ważne dla osoby z chorobami zależnymi od alergenów środowiskowych. Nie ma możliwości całkowitej eliminacji tych substancji z naszego otoczenia, ale potrafimy  znacznie obniżyć ich stężenie, a tym samym ograniczyć lub znacząco zmniejszyć dawki niezbędnych leków. Najpowszechniejszymi alergenami całorocznymi związanymi z naszym mieszkaniem są roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzkim, zwierzęcym, resztkami pokarmowymi. Lubią wysokie temperatury i wilgotność, bytują w łóżkach, dywanach, tapicerce, pluszowych zabawkach.

Podstawą ich eliminacji jest częste odkurzanie. Ważne jest, aby odkurzacz posiadał odpowiedni filtr zapobiegający  rozproszeniu roztoczy w otoczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz z filtrem wodnym lub nowoczesne filtry HEPA  powiązane z odpowiednimi workami p/roztoczowymi. Filtr wodny eliminuje możliwość rozproszenia roztoczy przy wyjmowaniu zbiornika z odkurzacza. Osoby z ciężką postacią alergii nie powinny odkurzać same lub też powinny wykonywać te czynności w maseczce i okularach.

Mieszkanie powinno być kilkakrotnie w ciągu dnia wietrzone. Optymalna temperatura pomieszczenia to 18-22 ̊C i 40-45% wilgotności.
Powierzchnie gładkie należy odkurzać wilgotną ściereczką, w miarę możliwości ograniczyć przedmioty gromadzące kurz, to znacznie ułatwi nam sprzątanie. Pamiętajmy  że zabawki i książki można umieścić w szafach i pudłach.

Zabawki pluszowe to przyjaciele naszych dzieci, należy je często prać i jeśli to możliwe, umieścić na 24 godz. zapakowane w torby foliowe w zamrażarce . Podobnie możemy postąpić z pościelą, roztocza nie przetrwają takiego oziębienia. Pościel pierzmy w preparatach roztoczobójczych lub w temp. co najmniej 60 stopni. Często zmieniajmy. Warto również pamiętać o okresowym praniu kołder i poduszek, a sam materac po odkurzeniu możemy mrozić zimą na dworze lub latem wystawiać na słońce.

W aptekach dostępne są środki roztoczobójcze, w wybranych przypadkach warto rozważyć ich użycie.

Pamiętajmy o naszych zwierzętach domowych, ich sierść i pióra to świetny rezerwuar roztoczy, im też należy się częste „sprzątanie”.
Inne często uczulające alergeny spotykane w naszych mieszkaniach to pleśnie, sierść zwierząt i okresowo pyłki roślin.  Tu również podstawą jest częste sprzątnie z wykorzystaniem odkurzaczy z filtrem zatrzymujacym drobne cząstki, wietrzenie mieszkania z uwzględnieniem czasu opadu pyłków.
Pamiętajmy, aby ograniczyć dostęp zwierząt do sypialni, to tam spędzamy najwiecej czasu, unikajmy dużej ilości roślin doniczkowych w tych pomieszczeniach.

Podsumowując sprzątanie to nic innego jak obniżenie stężenia uczulających nas substancji. Wykonując tę czynność niestety bezpośrednio stykamy się z alergenem, używajmy więc odpowiedniego sprzętu do sprzątania by rezultatem było polepszenie stanu zdrowia , a nie nasilenie choroby.

Dlaczego i jak zachęcać dzieci do ćwiczeń fizycznych?


Kiedy dziecko już wie, że przy wysiłku fizycznym zdarzają mu się napady kaszlu czy duszności, albo ból w klatce piersiowej może unikać gier i zabaw ruchowych.
Rodzice z kolei chcąc chronić dziecko przed tymi przykrymi przeżyciami, jak ataki astmatyczne czy alergiczne, wzbraniają mu brania udziału
w takich zabawach, uprawiania sportów czy nawet zwalniają go z lekcji wf-u. Wszystkie te działania są naturalną reakcją na taką sytuację. Nie mniej jednak takie postępowanie może prowadzić do kompletnego zaniechania przez dziecko jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Będzie ono miało przekonanie, że jest słabsze, wrażliwe, gorsze od rówieśników, bowiem osiągnięcia fizyczne są często miarą wartości dziecka. W dzieciach jest naturalna chęć do radosnych, nieskrępowanych ruchów, gry w piłkę, skakankę, biegów, etc. Hamowanie jej u dziecka astmatycznego czy alergicznego może źle wpłynąć na jego rozwój fizyczny, ale również samopoczucie.
Dlatego zamiast zakazywać ruchu trzeba tę kwestię dokładnie omówić z lekarzem prowadzącym dziecko i zastosować się do jego zaleceń. Prawidłowo prowadzone leczenie i opieka rodziców mogą pozwolić dziecku brać udział w wielu inicjatywach sportowych i aktywnie spędzać czas z rówieśnikami. Poprzez ruch dziecko naturalnie nabiera energii do życia, dotlenia umysł i ciało, relaksuje się i wbrew pozorom odpoczywa i zapomina o stresach związanych z chorobą.
Aby pomóc dziecku przełamać lęk przed uprawianiem sportu dobrze jest znaleźć dyscyplinę, którą możecie uprawiać razem. W ten sposób cały czas rodzice mogą mieć dziecko pod kontrolą.